2020-21 Texas Sports Writers Association Class 3A All-State High School Football Team

BRYAN – Hallettsville running back Jonathon Brooks and Canadian linebacker Ethan Jackson are the players of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 3A football team.

Brooks, who signed with the University of Texas, ran 3,530 yards with 62 touchdowns for the Division I runner-up. He also had 17 receptions for 319 yards and three scores. He ran for 1,749 yards and 27 touchdowns in just the playoffs. Jackson had 158 tackles, including 30 for losses to lead the Canadiens to the Division II title. Jim Ned’s Matt Fanning was Coach of the Year, leading his team to the Division I title.

+++++

More TSWA prices for all states

6A | 5A | 4A | 3A | 2A

+++++

Dallas Morning News Area Awards for the 2020-21 Season

Offensive player of the year: Cedar Hill QB Kaidon Salter

Defensive Player of the Year: Ty Marsh of Denton Ryan

Coach, utility player and newcomer of the year

Teams all zones: first and second teams

Lists of all districts

+++++

FIRST TEAM

Offense

Guards – Jackson Anderson, Mineola, 6-4, 295, Sr .; John Samuel Hermes, Hallettsville, 6-1, 238, Jr.

Attacks – Blake Rogers, Vanderbilt Industrial, 6-5, 245, Sr .; Jacob Bayer, Grandview, 6-3, 290, Sr.

Center – (tie) Mason Davis, Rogers, 5-10, 220, Jr .; José Marmolejo, Idalou, 6-0, 247, Sr.

Wide receivers – Conner Eulenfeld, Orange Grove, 6-1, 152, sire; Jarel Lilly, Jourdanton, 5-10, 160, Sr.

Tight end – Reagan Cochran, Canadian, 6-3, 200, Sr.

Strategist – Josh Culwell, Canadian, 6-3, 190, Sr.

Ball carriers – Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 193, Sr .; Trevion Sneed, Mineola, 6-1, 235, Sr Xavier Wishert, Jim Ned, 6-1, 190, Jr.

Back – Seth Spiller, Franklin, 6-1, 185, Sr.

All purpose – Brenen Thompson, Spearman, 5-10, 165, Jr.

Place-kicker – Adrian Zamudio, New Waverly, 5-8, 140, Soph.

Offensive player of the year – Brooks, Hallettsville

Coach of the year – Matt Fanning, Jim Ned

Defense

Line workers – Colton Cooper, Canadian, 6-0, 195, Sr .; Cade Ligon, Llano, 5-10, 195, Sr .; Torami Dixon, West Rusk, 6-4, 225, Jr .; Austin Martin, Jim Ned, 6-2, 235, Sr.

Linebackers – Carson Carter, Brock, 5-11, 180, father; Ethan Jackson, Canadian, 6-1, 205, Sr .; Price Pruett, Hallettsville, 5-11, 171, Jr .; Haze Tomascik, Franklin, 6-0, 175, Jr.

Secondary – Jay Cox, Pilot Point, 6-3, 185, Sr .; Luke Dillingham, Brock, 6-1, 195, father; Bryson Washington, Franklin, 6-1, 185, Soph. ; Brayden Klafka, Spearman, 6-1, 180, Jr.

bettor – Ayden Colbert, Huntington, 6-0 140, Jr.

Utility – Tim Leatherman, Ingram Tom Moore, 6-1, 185, Sr.

Kick turner – Jayleen Record, Madison, 5-8, 175, Sr.

Defensive player of the year – Jackson, Canadian

SECOND TEAM

Offense

Guards – Tate Williams, Wall, 6-5, 275, Sr .; Gatlyn Cooper, Jim Ned, 6-0, 255, Jr.

Attacks – Gage Stanaland, Jim Ned, 6-5, 255, Soph .; Jon Branch, Waskom, 5-10, 200, Sr.

Center – Trent Bolt, Gladewater, 6-1, 250, Sr.

Wide receivers – DJ Allen, Gladewater, 6-0, 185, Jr .; (tie) Payton McClain, Eastland, 6-1, 190, Sr .; Twister Kelton, Canadian, 5-9, 155, Sr.

Tight end – (tie) Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, Sr .; Nathan Jones, Brock, 6-5, 240, Jr.

Strategist – Behren Morton, Eastland, 6-3, 195, Sr.

Ball carriers – Cash Jones, Brock, 6-0, 175, Sr Hayze Hufstedler, Canadian, 5-11, 175, Sr Zach Hrbacek, Troy, 5-8, 175, Sr.

Back – Deiontray Hill, Paul Pewitt, 6-0, 175, Jr.

All purpose – Dawson Pendergrass, Mineola, 6-3, 185, Soph.

Place-kicker – Eduardo Jaimes, Sabine, 6-1, 155, Sr.

Defense

Line workers – Kobe Kendrick, Mineola, 6-1, 216, sire; Martin Garcia, Gunter, 6-0, 155, Sr .; Landon Sluka, Hallettsville, 6-3, 257, sire; Deandre Enoch-Johnson, Yoakum, 5-8, 165, Sr.

Linebackers – Jourdain Durham, Wichita Falls City View, 6-1, 225, Jr .; Zion Fuller, Child, 5-10, 200, Jr .; Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, Sr .; Dee Lewis, Daingerfield, 6-2, 225, Jr.

Secondary – Lance Welps, Amarillo River Road, 5-11, 181, Sr .; Kayden Carraway, Whitewright, 6-1, 165, Jr .; Zion Hopes, Jefferson, 6-3, 185, Sr .; Kaleb Figirova, Vanderbilt Industrial, 5-8, 164, Jr.

bettor – Behren Morton, Eastland, 6-3, 195, Sr.

Utility – Malcom Murphy, Franklin, 6-0, 170, Jr.

Kick turner – Davarius Clark, Hooks, 6-0, 185, Sr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – Kadyn Matthews, Brock, 6-2, 220, Jr .; Asher Gonzalez, San Diego, 6-3, 280, Jr.

Attacks – Kaden Schimank, Lexington, 5-11, 210, Jr .; Za’Kylon Williams, Daingerfield, 6-4, 320, Sr.

Center – Erik Waldo, Malakoff, 6-0, 240, Sr.

Wide receivers – Quincy Prince, Llano, 5-10, 170, Sr .; Kyle Harrison, Buffalo, 6-1, 165, Soph.

Tight end – Devin Barr, Vanderbilt Industrial, 6-2, 230, Sr.

Strategist – Cole Andrus, Jourdanton, 6-3, 205, Sr.

Ball carriers – DeAnthony Gaston, Newton, 6-0, 210, Jr .; Jacob Bautista, Friona, 5-9, 155, Jr .; (tie) Kion Hurd, Columbus, 5-10, 220, Sr .; Dre’lyn Washington, Hemphill, 5-9, 210, Sr.

Back – Tsean Hamilton, Waskom, 6-1, 180, Soph.

All purpose – (tie) Xaviar Hammett, Dalhart, 5-11, 170, Sr .; Jarred Kerr, Lexington, 6-1, 185, Jr.

Place-kicker – Edgar Salazar, Canadian, 5-9, 190, Sr.

Defense

Line workers – Ja’Kelyn Hayes, Daingerfield, 6-3, 240, Sr .; Joe Gutshall, Lorena, 6-4, 270, Soph .; Cole Gaddis, Malakoff, 6-0, 250, Sr .; (tie) Michael Cooper, Waskom, 5-8, 170, Sr .; Brandon Fielding, Eastland, 6-0, 225, Sr.

Linebackers – Matthew DeAnda, Abernathy, 6-0, 220, Sr .; JJ Diaz, Lubbock Roosevelt, 5-11, 200, Jr .; Jeremiah Edwards, West Rusk, 5-11, 195, Jr .; Trevor Fuller, Poth, 5-10, 175, Jr.

Secondary – Jaxon Jonas, Scurry-Rosser, 5-9, 175, Sr .; Jaylen McMillan, Diboll, 6-0, 193, Jr .; Zay Thomas, Waskom, 5-7, 140, Jr .; (tie) Eric Beshears, Buffalo, 5-10, 170, Sr .; Hunter Mayes, Huntington, 5-8, 160, Sr.

bettor – Cooper McClure, Atlanta, 5-11, 185, Jr.

Utility – Dawson Pendergrass, Mineola, 6-3, 195, Soph.

Kick turner – Zay Thomas, Waskom, 5-8, 155, Jr.

HONORABLE MENTION

Offense

Attacks – Dawson Adams, Hooks, 6-4, 305, sire; Will Allison, McGregor, 6-3, 230, Sr .; Aden Collins, Daingerfield, 6-2, 280, Sr .; Garrett Vancampen, Boyd, 6-4, 240, Sr.

Guards – Cash Fuller, West, 6-2, 285, Soph .; Lane Dophied, Gunter, 6-1, 195, Jr .; Rhys Kelley, Paul Pewitt, 6-0, 210, Sr .; Justin Kitchen, Elysian Fields, 6-4, 265, Sr .; Dalton Perry, Poth, 6-1, 285, Sr .; Lance Robertson, Malakoff, 5-11, 260, Jr .; Conner Schomburg, Yoakum, 6-1, 295, Sr .; Russell Stegall, Franklin, 6-1, 190, Jr .; Ezequiel Vasquez, Waskom, 6-3, 290, Jr .; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 250, Sr.

Centers – Tanner Boyd, Hughes Springs, 6-0, 195, sire; Hector Diaz, Tatum, 6-0, 275, Sr .; Juan Lara, Lexington, 6-0, 276, Sr.

Wide receivers – Donny Bishop, Crane, 5-10, 165, Jr .; Paxton Keeling, Waskom, 5-11, 160, Sr .; Cole Lemons, Gunter, 6-3, 175, Jr .; Bradan Manning, Elysian Fields, 6-3, 205, Fr .; Jake Marsh, Orange Grove, 5-8, 149, Sr .; Lamont Nickleberry, Childress, 5-10, 150, Soph .; Jordan Rogers, Buffalo, 6-2, 195, Sr .; Brody Sutterfield, Bushland, 6-1, 180, Sr.

Tight ends – Jojo Clark, Harleton, 6-2, 215, sire; Cooper Hill, Idalou, 6-3, 225, Sr .; Nathan Jones, Malakoff, 6-4, 220, Sr.

Quarterbacks – Collin Bishop, Childress, 6-0, 190, Jr .; Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-10, 175, Jr .; Max Hollar, Pilot Point, 5-10, 170, Sr .; Brett Hoffman, Buffalo, 6-3, 195, sire; Dane Jentsch, Grandview, 5-11, 185, Sr .; Kuykendall Case, Llano, 5-10, 170, Sr .; Isaiah Marks, Wichita Falls City View, 6-1, 205, Sr .; Brock Nellor, Mount Vernon, 6-1, 227, father; Darion Peace, Malakoff, 6-1, 215, Sr .; Mario Sanchez, Denver City, 6-0, 185, Sr .; Cutter Stewart, Orange Grove, 6-1, 156, Soph. ; Ryan Wilkerson, Elysian Fields, 6-0, 190, Sr.

Ball carriers – Ernest Ceasar, East Chambers, 5-6, 165, Sr .; Ish Harris, Pilot Point, 6-4, 204, Jr .; Chad Lorenz, McGregor, 6-0, 215, Jr .; Ethan Sanchez, Bangs, 5-10, 180, Sr .; Dominique Allen, Winnsboro, 5-10, 180, Sr .; Trey Janek, West, 5-11, 175, Sr .; Brysen Kerby, Coahoma, 5-9, 180, Jr .; Gavin Leftwich, Grandview, 5-8, 165, Jr .; Cam’ron Valdez, Rockdale, 5-10, 190, Sr.

Side rears – Trevor Bolden, Hughes Springs, 6-1, 230, Soph .; Dominic Garcia, Wall, 5-8, 185, Jr .; Brock Leatherwood, Idalou, 5-11, 181, Sr .; Alex Trevino, Lubbock Roosevelt, 5-10, 195, Jr.

Place-kickers – Omar Rodriguez, Tatum, 5-11 years old, 150 years old, father; Diego Perez, Llano, 5-10, 155, Sr.

DEFENSE

Line workers – Jaden Anderson, West, 6-4, 235, Jr .; Ashton Ferguson, Franklin, 6-0, 236, Sr .; Drennon Fite III, Tatum, 6-5, 220, Jr .; Eduardo Gil, Cameron, 5-9, 240, Sr .; Jeremiah Gums, Diboll, 5-11, 292, Jr .; David Hall, Troop, 6-0, 170, Sr .; Reese Huffman, McGregor, 6-4, 220, Sr .; Jayden Johnson, Harleton, 6-2, 250, Fr .; Emmanuel Lugo, Jourdanton, 6-1, 200, father; Payton Martin, East Chambers, 6-2, 285, Sr .; DJ Powell, Brady, 6-5, 240, Jr .; Tre Robbins, Yoakum, 6-1, 205, Jr .; Ethan Salgado, Spearman, 6-0, 240, Jr .; LeQuentin Searcy, Daingerfield, 6-2, 255, Jr .; Ty Sebek, Rogers, 6-2, 235, Sr .; Chase Webster, Brock, 6-2, 220, sire; Kendrell Webster, Paul Pewitt, 6-0, 260, Sr .; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 250, Sr .; D’Quincy Wise, Woodville, 5-10, 290, Sr .; Nakia Villarreal, Ballinger, 5-10, 205, Jr.

Linebackers – Mason Baker, Llano, 5-9, 220, Sr .; Jayden Canafax, Peaster, 6-2, 195, Sr .; Taber Childs, Harleton, 6-2, 205, Jr .; Jeremiah Dillon, Lexington, 6-0, 205, Sr .; Cole Edwards, Hughes Springs, 5-8, 190, Soph. ; Kion Hurd, Columbus, 5-10, 220, Sr .; Bryce Jackson, Lago Vista, 5-10, 130, Jr .; Hunter Lee, Eastland, 5-10, 175, Jr .; Kaden Mahoney, Troup, 5-9, 155, Jr .; Marcus Martinez, Odem, 5-9, 170, Jr .; Trent McBride, Kemp, 5-8, 190, Sr .; Tanor Mines, Paul Pewitt, 5-10, 213, Sr.; Robert Miranda, Jourdanton, Jr.; Will Moore, Dalhart, 6-1, 210, Sr .; Lance Pierce, Llano, 6-2, 175, Sr .; Noah Ramirez, Odem, 5-10, 185, Jr .; Kaden Rigsby, Gunter, 5-7, 145, Jr.; Rhyker Rees, Winnsboro, 6-0, 235, Sr .; Devron Sims, Childress, 6-0, 175, Sr .; Peyton Snow, Winona, 5-5, 160, Sr .; Trace Sweet, Lago Vista, 6-3, 155, Sr .; Nick Taylor, Boyd, 6-1, 215, Sr .; Ryan Thomisee, George West, 5-9, 210, Sr .; Treylin Goodman, Trinity, 5-5, 165, Sr.

Secondary – Ryan Barnes, Columbus, 5-11, 160, Sr .; Dalone Fuller, Tatum, 6-0, 175, Sr .; Sergio Guerra, San Diego, 5-11, 185, Sr .; Ty Kirkland, Elysian Fields, 6-1, 170, Sr .; Mark Marroquin, Lyford, 5-10, 155, Jr .; Weston Rollwitz, Ballinger, 6-1, 155, Sr .; Colton Schuchart, Jourdanton, 5-9, 150, Sr .; Jacob Torrez, Lubbock Roosevelt, 6-1, 180, Sr .; Kaycon Wilson, Columbus, 5-9, 150, Sr .; Dylan Wilson, Eastland, 5-10, 170, Sr .; Tyler Vaughn, Ballinger, 6-2, 210, Sr .; Jessie Upson III, Columbus, 5-9, 163, Sr.

Kick turners – Cooper Conn, Poth, 5-9, 175, Sr .; Michael Everett, Harmony, 5-9, 175, Sr .; Michael Upton, George West, 6-0, 180, Sr .; John Zuniga, George West, 5-7, 185, Sr.

Utility – Kash Bradley, Bushland, 5-10, 160, Jr .; Crae Jackson, Holliday, 6-3, 195, Sr .; Timmy Hamilton, Blooming Grove, 6-2, 180, Soph. ; Brandon Nations, Malakoff, 6-6, 220, Sr .; Tommy Rigsby, Hooks, 5-11, 180, Sr.

Bettors – Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-10, 175, Jr.; Nations Brandon, Malakoff, 6-6, 220, Sr.

Find more high school sports coverage from the Dallas Morning News here.

To view The News and SportsDay subscription options, click here.


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *