Texas Sports Writers Association Class 2A High School Football Team 2020-21

BRYAN – Mart Roddrell Freeman quarterback and Shiner defensive lineman Doug Brooks are the Texas Sports Writers Association’s Class 2A Football Team of the Year.

Freeman ran for 1,758 yards with 31 touchdowns and added 1,449 extra yards with 16 touchdowns as he led the Panthers to the Division II State Championship game. Brooks made 105 tackles, including 22 for a loss to lead the Comanches to Division I State title.

+++++

More TSWA prices for all states

6A | 5A | 4A | 3A | 2A

+++++

Dallas Morning News Area Awards for the 2020-21 Season

Offensive player of the year: Cedar Hill QB Kaidon Salter

Defensive Player of the Year: Ty Marsh of Denton Ryan

Coach, utility player and newcomer of the year

Teams all zones: first and second teams

Lists of all districts

+++++

FIRST TEAM

Offense

Guards – Jacob Hofauer, Falls City, 6-2, 240, Sr .; Micah Sauls, Mart, 5-11, 250, Sr.

Attacks – Gavin Wood, Wellington, 6-3, 225, sire; Cole Carson, Rivercrest, 6-6, 290, Sr.

Center – Brock Sestak, minnow, 5-11, 230, Sr.

Wide receivers – Kyle Wolf, Windthorst, 6-3, 188, sire; (tie) Tyler Yancey, Lindsay, 5-10, 165, Sr .; Zion Mercer, Panhandle, 5-10, 165, Sr.

Tight end – Brock Gibson, Wink, 6-2, 225, Sr.

Strategist – Roddrell Freeman, Mart, 6-1, 230, Sr.

Ball carriers – Marc Ramirez, Wellington, 5-10, 180, Jr .; Ethan Belcher, Windthorst, 5-10, 192, Sr .; Braden Courtney, Timpson, 5-10, 190, Jr.

Back – J’Koby Williams, Beckville, 5-10, 130, fr.

All purpose – Kei’shawn Clater, Mart, 5-10, 147, Jr.

Place-kicker – Aaron Gallegos, Price Carlisle, 5-10, 172, Jr.

Offensive player of the year – Free man

Defense

Line workers – Doug Brooks, minnow, 6-0, 260, Jr .; John Ramirez, Wellington, 5-9, 170, Sr .; Chris Jackson, ext, 6-2, 265, sire; Ayden Lane, Mart, 6-1, 200, Jr.

Linebackers – Ethan Belcher, Windthorst, 5-10, 192, Sr .; Colter Darilek, minnow, 6-1, 180, senior; Slayden Pittman, ext., 5-10, 185, father; Zavien Wills, Refugio, 5-10, 180, Sr.

Secondary – Avery Clarkson, ext, 6-0, 165, sire; Brayden Fuentes, McCamey, 6-1, 175, Jr .; Nathan McDaniel, ext, 5-11, 165, father; Seth Kasowski, Bremond, 5-9, 160, Sr.

bettor – (tie) Breck Chambers, Crawford, 6-0, 177, Soph .; Ramon Manrriquez, Frost, 5-7, 168, Sr.

Utility – Dalton Brooks, minnow, 6-3, 175, soph.

Kick turner – Cooper Meador, Eldorado, 6-0, 175, Jr.

Defensive player of the year – Brooks

Coach of the year – (tie) Daniel Boedeker, minnow; Chris Tackett, Windthorst

SECOND TEAM

Offense

Guards – Andrew Scheffe, Windthorst, 6-1, 188, Sr .; Bo Thompson, Hawley, 5-11, 280, Sr.

Attacks – Monterruis Smith, Hearne, 6-1, 330, sire; (tie) Michael Hare, Bosqueville, 5-11, 285, Sr .; Westen McAllister, Christoval, 6-3, 240, Sr.

Center – Trey Arjon, Mart, 5-10, 240, Jr.

Wide receivers – Izaha Jones, Normangee, 6-3, 185, Jr .; JJ Patton, Tenaha, 6-2, 215, Jr.

Tight end – Jérémie Steph, Beckville, 6-2, 170, Sr.

Strategist – (tie) Kolt Schuckers, Lindsay, 6-2, 221, Jr .; Brayden Wilcox, Christoval, 5-10, 190, Sr.

Ball carriers – Jaiden Barr, Italy, 6-0, 212, Jr .; Anson Rendon, Lockney, 5-10, 150, Sr .; Zane Rhodes, minnow, 6-0, 200, Sr.

Back – Garrett Pearson, Crawford, 6-0, 223, Sr.

All purpose – Terry Bussey, Timpson, 5-11, 165, fr.

Place-kicker – Anthony Perez, Rio Vista, 5-11, 175, Sr.

Defense

Line workers – Ethan Byerly, Hamlin, 6-2, 210, sire; Taye Perez, ext, 5-9, 260, father; Hudson Williams, Archer City, 6-3, 235, Jr .; Jérémie Steph, Beckville, 6-1, 190, Sr.

Linebackers – Jake Boness, Christoval, 5-6, 135, Jr .; Octavian Giles, Tenaha, 6-1, 185, Sr .; Tryston Harding, Windthorst, 5-7, 157, Sr .; Da’Marion Medlock, Mart, 5-10, 145, Jr.

Secondary – Grant Hess, Münster, 6-3, 185, Jr .; Terry Bussey, Timpson, 5-11, 165, Fr .; Tyson Cornett, Leon, 6-0, 170, Sr .; Ryan Grawunder, Vega, 5-10, 165, Jr.

bettor – Garrett Lero, Snook, 5-8, 150, Jr.

Utility – Matthew Rosas, McCamey, 5-6, 150, Soph.

Kick turner – Antwaan Gross, Refugio, 5-10, 175, Jr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – John Hester, Hawkins, 6-5, 275, Jr .; (tie) Ethan Crawford, Panhandle, 5-11, 245, Sr .; Carter Hooser, Crawford, 5-11, 255, Sr.

Attacks – Cory Stewart, Wink, 6-5, 255, Sr .; Carter Murray, Lovelady, 6-4, 295, Sr.

Center – Kolter Willeford, Hawley, 5-10, 315, Sr.

Wide receivers – Beau Jolly, Christoval, 6-0, 180, Jr .; Johnny Ryder, Granger, 6-2, 180, Jr.

Tight end – Cael Bruno, Frankston, 5-9, 150, Jr.

Strategist – (tie) Tyler Palmer, minnow, 5-10, 185, sire; Ivan Rubio, McCamey, 6-0, 195, Sr.

Ball carriers – Shaun Easterling, Lovelady, 6-0, 200, Soph .; Julius Mason, West Sabine, 5-6, 195, Sr .; Jace Edington, Lindsay, 5-9, 160, Sr.

Back – J’ren Salais, Kenedy, 6-1, 190, Sr.

All purpose – Jordan Kelley, Refugio, 6-2, 180, Jr.

Place-kicker – Justin Yarbrough, San Saba, 5-9, 170, Sr.

Defense

Line workers – JJ Ake, Mason, 6-2, 190, Sr .; Nash Dieter, Lindsay, 6-1, 190, Sr .; Atlee Roberts, Rivercrest, 6-1, 180, Sr .; (tie) Joseph Trepainer, Seymour, 6-3, 260, Sr .; Francisco Ortega, Stratford, 5-8, 200, Sr.

Linebackers – Colton Anderson, West Sabine, 5-6, 165, Sr .; Larson Hoffmeyer, Bosquesville, 5-7165, father; Shawn Holmes, Garrison, 5-11, 215, Sr.; (tie) Brock Gibson, Wink, 6-2, 225, Sr .; Ty Williams, Crawford, 6-0, 172, Jr.

Secondary – Jordan Landrum, Rosebud-Lott, 5-7, 145, Jr .; Isaiah Gonzales, Junction, 5-9, 155, Jr .; Lane Wilson, Sudan, 5-11, 160, Sr .; Eli Bivins, Rivercrest, 5-9, 145, Sr.

bettor – Micah Smith, Hearne, 6-3, 195, Sr.

Utility – Alex Rodriguez, Winters, 6-1, 180, Sr.

Kick turner – Kason O’Shields, Hawley, 5-10, 170, Sr.

HONORABLE MENTION

Offense

Guards – Andy Castillo, Sundown, 5-11, 250, Jr .; Rocklin Ginnett, Italy, 6-1, 260, Sr .; Isaiah Garcia, McCamey, 5-9, 274, Jr .; Michael Longoria, Mason, 5-10, 215, Sr .; Vincent “Puff” Peters, Linden-Kildare, 6-2, 285, Sr.; Eli Taylor, Shelbyville, 5-10, 238, Jr.

Attacks – Briley Barron, Maud, 6-4, 275, Soph .; Jason DeCluette, Grapeland, 5-11, 290, Jr .; Landry Smith, Alto, 6-2, 200, Jr .; Jonaven Villarreal, Bruni, 5-11, 255, Jr.

Centers – Bladen Calley, San Saba, 5-11, 215, Sr .; Ethan Cumins, Rio Vista, 6-0, 275, Sr.

Wide receivers – Dillon Denman, Centerville, 6-3, 170, Sr .; Jabari Dunn, Hearne 6-0, 160, Jr .; Antwaan Gross, Refugio, 5-10, 175, Jr .; Callen McCasland, Archer City, 6-0, 170, Sr .; Bradin Thomas, Quanah, 5-9, 150, Sr.

Tight ends – Tom Boles, Evadale, 6-1, 175, Sr .; Brandon Kenley, Sundown, 6-1, 175, Sr.

Quarterbacks – Cy Blecher, Windthorst, 6-2, 194, sire; Brink Bizzell, Frankston, 5-10, 180, Sr .; Korbin Covarrubiaz, Eldorado, 6-0, 160, Sr .; Corbyn Cornell, Alvord, 6-0, 185, Sr .; Kanon Gibson, Wink, 6-1, 190, Soph .; Ryan Grawunder, Vega, 5-10, 165, Jr .; Mason Hardy, Normangee, 5-11, 184, Sr .; Ryan Harris, Beckville, 6-3, 200, Jr .; Hunter Long, Cisco, 5-10, 140, Soph. ; Wes Jones, Panhandle, 6-3, 185, Sr .; Braydin Warner, Hamlin, 6-2, 180, Sr.

Ball carriers – Brayden Dunlap, Miles, 5-9, 160, Sr .; Jay King, Bosqueville, 5-9, 140, Sr .; William Rauch, Smyer, 6-2, 200, Sr .; Cadarian Wiley, Grapeland, 6-1, 185, Jr.

Side rears – Mason Folk, Wellington, 5-10, 180, Sr .; Ryan Jackson, Alba-Golden, 5-11, 202, Sr .; Chase Morales, Cooper, 6-0, 190, Sr.

All purpose – Matthew Bower, Union Grove, 5-10, 175, father; Bode Box, Sudan, 5-10, 150, Sr .; Tyson Cornett, Leon, 6-0, 170, Sr .; Landyn Jack, Panhandle, 6-4, 190, Soph.

Place-kickers – Jesus Luna, Italy, 5-8, 150, Sr .; John Machtolff, Archer City, 5-7, 155, Jr .; Jayden Mojica, Beckville, 5-8, 155, Soph. ; Luke Shaffer, Falls City, 6-1, 230, Jr.

Defense

Line workers – Steven Craft-Mitchell, Hearne, 5-11, 245, Jr .; Wesley Estridge, Albany, 5-9, 305, Sr .; Jacob Hofauer, Falls City, 6-2, 240, Sr .; Anthony Jackson, Hearne, 6-3, 250, Jr.; Jacob Kimmons, Italy, 5-9, 147, Sr .; Stryker Leschber, Thorndale, 6-3, 230, Jr .; Sammy McLain, Wellington, 5-10, 190, Sr .; Jayson Pagan, McCamey, 5-10, 257, Sr .; Emmanuel Venegas, Ozona, 6-3, 205, Sr.

Linebackers – Cody Arrisola, Falls City, 6-2, 235, Jr .; David Barajas, Eldorado, 6-0, 225, Sr .; Ty Bates, Archer City, 6-0, 170, Jr .; Carlos Cantu, Ozona, 5-6, 165, Jr .; Cooper Carter, Lindsay, 5-10, 185, Sr .; JC Chaney, Holland, 5-11, 200, Jr .; Logan Glover, San Saba, 6-5, 185, Sr .; Dawson Hearne, Cisco, 6-4, 215, Jr .; Alex Hofauer, Falls City, 6-0, 205, Sr .; Keen Linson, Johnson City, 5-11, 168, Jr .; DJ McClelland, Granger, 6-0, 190, Soph. ; Cooper Sheridan, Grapeland, 6-3, 190, Sr .; Cameron Walker, Crawford, 5-10, 161, Soph. ; Cade Willis, Cushing, 6-0, 220, Sr .; Denton Young, Normangee, 5-11, 170, Sr.

Secondary – Brayden Wilcox, Christoval, 5-10, 190, Sr .; Corbyn Cornell, Alvord, 6-0, 185, Sr .; Milo Morrison, Beckville, 5-11, 150, father; Ayden Tomasek, Holland, 5-8, 170, Sr .; Jamion Turner, Price Carlisle, 5-10, 166, Sr .; Josiah Ward, Post, 5-11, 155, Sr .; John Youens, Bosqueville, 6-1, 185, Soph. ; Quentin Smith, West Sabine, 6-1, 165, Jr.

Utility – Clay Gilter, Vega, 5-9, 155, Jr .; Rustin Penrod, Sudan, 5-10, 170, Sr .; Joseph Perez, Bruni, 5-9, 175, father; Luke Shaffer, Falls City, 6-1, 230, Jr.

Find more high school sports coverage from the Dallas Morning News here.

To view subscription options for The News and SportsDay, click here.


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *